Grade 6 Year-end Achievers for SY 2019-2020

WITH HONORS

Rance Cedric S. Espeleta
Jeremy Angel V. Meñez
Maria Leanne C. Losigro
Manuel Yñaki C. Adonay
Aneeka Rose M. Dacanay
Alyssa Chloe C. Ramirez
Cristhel Jane A. Noya
Alea Louise V. Guzman
Sofia Armelle B. Cruz
Lyan Vergel U. Villegas
Marc Arman P. Mañibo

ACADEMIC CONTEST WINNERS

SPELLING Chester Mikhail A. Cara
HELE Jason Luis P. Pelayo
ENGLISH GRAMMAR Cristhel Jane A. Noya
FILIPION WIKA Marc Arman P. Mañibo
SCIENCE Lyan Vergel U. Villegas
MATHEMATICS Jed Ezekiel L. Jorda
ARALING PANLIPUNAN Alea Louise V. Guzman
MUSIC Franz Nicholai J. Mejorada
ARTS Norhanah M. Bascara
PHYSICAL EDUCATION Lyan Vergel U. Villegas
HEALTH Savannah G. Trambulo
VISUAL ARTS Sofia Armelle B. Cruz
ICT Cristhel Jane A. Noya
ELOCUTION Trinity Y. Llamzon
PALABIGKASAN Manuel Yñaki C. Adonay

SPECIAL AWARDS

LEADERSHIP AWARD Alea Louise V. Guzman
SPORTS AWARD Jeanne Adah C. Barroso
EXEMPLARY BEHAVIOR Norhannah M. Bascara
Ehra Wynelle A. Breis
BEST SCOUTS Rance Cedric S. Espeleta
Ivere Lexus C. Lastimoso
Trinity Y. Llamzon
Maria Leanne C. Losigro
ICT WHIZ KID Rance Cedric S. Espeleta
BEST IN PROJECT MAKING Alexandra Althea A. Pacoma

OUTSTANDING PERFORMANCE IN SPECIFIC DISCIPLINE

MATHEMATICS Rance Cedric S. Espeleta
COMMUNICATION ARTS Manuel Yñaki C. Adonay
ATHLETICS Rance Cedric S. Espeleta

REV. MSGR. FERMIN A. DICHOSO
ACHIEVEMENT AWARDS

MATH WITHOUT BORDERS (INTERNATIONAL)
Third Place, Autumn Round

Rance Cedric S. Espeleta

KOOBITS MATHEMATICS QUIZ BEE
National Finalist

Rance Cedric S. Espeleta

NAPSPHIL REGIONAL MEET
Champion, Declamation Contest

Manuel Yñaki C. Adonay

NAPSPHIL PROVINCIAL ACADEMIC CONTEST
Second Place, Araling Panlipunan

Marc Arman P. Mañibo

DE LA SALLE UNIVERSITY INTER-SCHOOL CHALLENGE
Third Runner-up, Sci-Math Quiz Bee

Rance Cedric S. Espeleta
Jeremy Angel V. Meñez
Cristhel Jane A Noya

First Runner-up, Poster-making Contest
Elisha Claire B. Alcala

Second Runner-up, Poster-making Contest
Aneeka Rose M. Dacanay

NAPSPHIL FOLK DANCE COMPETITION
Elisha Claire B. Alcala
Norhannah M. Bascara
Ehra Wynelle A. Breis
Alexandra Althea A. Pacoma
Trinity Y. Llamzon
Charisse Cecile B. Luzong
Alyssa Chloe C. Ramirez
Savannah G. Trambulo

PRISAA ACADEMIC CONTEST
Second Place, Spelling Bee

Cristhel Jane A. Noya

Third Place - Mathematics
Rance Cedric S. Espeleta

METROBANK-MTAP-DEPED MATH CHALLENGE
Division Finalists

Rance Cedric S. Espeleta
Jeremy Angel V. Meñez
Aneeka Rose M. Dacanay

Third Honor, Individual Category
Rance Cedric S. Espeleta

BADMINTON
Gold Medalists (Doubles), One Laguna Provincial Meet
Gold Medalists (Doubles), LAPRISADA Provincial Meet
Silver Medalists (Doubles), LSMS Meet

Rance Cedric S. Espeleta
Joaquin Alfredo S. Bato

Silver Medalist (Singles), Santa Rosa City Meet
Jeremy Angel V. Meñez

Bronze Medalist (Singles), One Laguna Provincial Meet
Gold Medalist (Singles), LAPRISADA Provincial Meet
Silver Medalist (Singles), LSMS Meet

Manuel Yñaki C. Adonay

Gold Medalist (Mixed Doubles), LAPRISADA Provincial Meet
Silver Medalist (Doubles), LAPRISADA Provincial Meet
Gold Medalist (Team), LSMS Meet
Bronze Medalist (Doubles), Pocari Sweat

Jeanne Adah C. Barroso

CHESS
Silver Medalist (Team), PRISAA Meet

Jeremy Angel V. Meñez

Silver Medalist (Individual), PRISAA Meet
Silver Medalist (Team), PRISAA Meet

Ivere Lexus C. Lastimoso

LAWN TENNIS
Silver Medalist (Doubles), Santa Rosa City Meet

Dale Jaebriel C. Palaroan

SWIMMING
Gold Medalist, 50m Butterfly, Santa Rosa City Meet
Gold Medalist, 50m Backstroke, Santa Rosa City Meet
Gold Medalist, 50m Breaststroke, Santa Rosa City Meet
Gold Medalist, 50m Freestyle, Santa Rosa City Meet
Gold Medalist, 100m Freestyle, Santa Rosa City Meet
Representative, One Laguna Provincial Meet

Tristan Fred V. Barrogoa

VOLLEYBALL BOYS
Silver Medalist, One Laguna Provincial Meet
Gold Medalist, LAPRISADA Provincial Meet
Gold Medalist, Santa Rosa City Meet

Kristoff Lyanne Dela Cruz

Gold Medalist, LAPRISADA Provincial Meet
Gold Medalist, Santa Rosa City Meet

David Ulrich R. Oloroso

Gold Medalists, LAPRISADA Provincial Meet
Zion Matthew S. Bartolome
Vittorrio Ali P. Belza
James Marcus Y. Enriquez
Rafael Ian Cedric C. Ferrer

VOLLEYBALL GIRLS
Gold Medalist, LAPRISADA Provincial Meet
Gold Medalist, Santa Rosa City Meet

Jhencel A. Cariño

Gold Medalist, Santa Rosa City Meet
Lyra Estelle M. Togonon